Deklaracja dostępności


Niniejszy Biuletyn Informacji Publicznej został zaprojektowany i jest redagowany zgodnie z zasadami opisanymi w Ustawie z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 poz. 848). Zobowiązujemy się zapewnić dostępność swojej strony przedmiotowej i podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej zgodnie z niniejszą ustawą.

DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA

Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do Biuletynu Informacji Publicznej (BIP), na którym Państwo się znajdują w celu wyświetlenia danej informacji publicznej.

Dostępność cyfrowa strony internetowej BIP polega na zapewnieniu funkcjonalności, kompatybilności, postrzegalności i zrozumiałości. Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • część obrazów nie posiadających alternatywnych treści pełni rolę jedynie dekoracyjną,
  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
  • opublikowane dokumenty w postaci plików PDF zawierających zeskanowaną treść dokumentów nie umożliwiają przeszukania treści,
  • dokumenty PDF nie są w całości poprawnie odczytywane przez programy dla niewidzących (np. nieprawidłowo przygotowane tabele, wykresy, itp.),
  • niektóre dokumenty nie zawierają czcionki bezszeryfowej,
  • dokumenty nietekstowe mogą nie posiadać tekstu alternatywnego.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Oświadczenie sporządzono dnia: 2021-03-25.

 

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA

Warsztat Terapii Zajęciowej w Raciborzu siedziba ul. Rzeźnicza 8.

Dostępność wejścia do budynku

Do budynku prowadzi wejście główne - od skrzyżowania ulicy Rzeźniczej i Browarnej. Do budynku można wejść po schodach lub za pomocą podjazdu dostosowanego dla osób niepełnosprawnych. W holu znajdują się schody oraz winda dla osób niepełnosprawnych zlokalizowana po lewej stronie od wejścia głównego, którą można dostać się na I piętro, gdzie po prawej stronie znajduje się Punkt ds. pierwszego kontaktu-Sekretariat. Pierwszy i ostatni stopień schodów zewnętrznych posiada kontrastowe oznaczenie. W budynku, w którym znajduje się Warsztat Terapii Zajęciowej jest winda.

Miejsce parkingowe wyznaczone dla osób z niepełnosprawnościami

Budynek, w którym znajduje się Warsztat Terapii Zajęciowej posiada dostęp do parkingu zarządcy budynku, istnieje także możliwość korzystania z okolicznych miejskich miejsc parkingowych. Przed budynkiem przy ulicy Rzeźniczej 8 znajdują się trzy miejsca parkingowe oznaczone znakiem informacyjnym poziomym P-20. Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się w odległości mniejszej niż 100 m od wejścia do budynku przy Raciborskim Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Tłumacz języka migowego, komunikacja, pętla indukcyjna, lupy, pies asystujący

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych, nie ma oznaczeń w alfabecie Brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Wśród pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej planuje się przeprowadzić szkolenie z zakresu języka migowego. W przypadku konieczności posługiwania się językiem migowym w jednostce nadrzędnej względem Warsztatu to jest w Urzędzie Miasta Racibórz są osoby posługujące się językiem migowym, zatem istnieje możliwość nawiązania w tym zakresie współpracy.

Komunikacja pozioma

Korytarze w budynku są bezkolizyjne, nie posiadają progów, mają czytelny i intuicyjny układ.

Komunikacja pionowa

Budynek Warsztatu Terapii Zajęciowej wyposażony jest w windę wewnętrzną przystosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych. Przy pomocy windy osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość wejścia na trzy kondygnacje budynku: poziom -1 niski parter, poziom 0 parter oraz poziom 1 piętro.

Rodzaje zastosowań dla osób z niepełnosprawnościami

Na I piętrze oraz na poziomie -1 niski parter budynku znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnościami, w tym także na wózkach inwalidzkich.

Winda dla osób z niepełnosprawnościami

Informacja dla osób z niepełnosprawnościami

Warsztat Terapii Zajęciowej w Raciborzu informuje, że w budynku przy wejściu do holu głównego po lewej stronie znajduje się winda dla osób z niepełnosprawnych. Winda jest samoobsługowa i posiada czujniki ruchu. 

Instrukcja obsługi windy:

Naciśnięcie przycisku przed wejściem do windy powoduje przywołanie windy, która zatrzymuje się automatycznie i otwiera. Po wejściu do windy należy posłużyć się przyciskiem właściwym dla zamierzonego kierunku jazdy (poziom 1, poziom 0, poziom -1).

 

INFORMACJE DODATKOWE,  ZWROTNE I DANE KONTAKTOWE

W przypadku gdy nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej, zapewniamy alternatywny sposób dostępu poprzez kontakt telefoniczny, korespondencyjny, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123 i 730) zwanej u Nas w skrócie Elektroniczną Skrzynką Podawczą ESP, lub za pomocą tłumacza języka migowego, lub tłumacza-przewodnika, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824), jeżeli podmiot publiczny udostępnia taką możliwość (kontakt opcjonalnie dostępny na BIP „Dla słabosłyszących” na górnym pasku menu BIP).

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Agnieszka Nienartowicz, sekretariat@wtz-racborz.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 32 415 05 60 . Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie można złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej stosuje się przepisy działu VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 oraz z 2019 r. poz. 60 i 730).

Niniejsze oświadczenie sporządzono dnia: 2021-03-25.

Oświadczenie zostało ostatnio poddane przeglądowi w dniu: 2021-03-25.

Data publikacji strony internetowej: 2020-05-28.

Data ostatniej aktualizacji strony internetowej: informacje dostępne na poszczególnych stronach podmiotowych i przedmiotowych BIP.

Dane teleadresowe siedziby podmiotu publicznego: dostępne są na stronie głównej

Osoby wyznaczona do realizacji spraw w zakresie dostępności cyfrowej: redaktor główny BIP

Link do strony Rzecznika Praw Obywatelskich: http://www.bip.brpo.gov.pl/

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Typ dokumentu:
application/pdf
Rozmiar:
106KB
Liczba pobrań:
Trwa wczytywanie
Informacja wytworzona przez:
Administrator , w dniu:  30‑10‑2019 16:30:04
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Administrator , w dniu:  30‑10‑2019 16:30:04
Data ostatniej aktualizacji:
25‑03‑2021 14:30:14
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie